איך פותרים בדרך טבעית ויעילה דלקות ונוזלים באוזניים אצל ילדים?

כמעט כל הורה חווה לפחות פעם אחת את החוויה הלא נעימה הזו: החום עולה, הילד חסר שקט ובוכה מכאבים בעיקר בלילה ולפעמים גם מקיא. נכון, זה יכול להיראות כמו התחלה של כל מחלת ילדים, אך במאמר זה נדבר על המחלה שגורמת להכי הרבה מרשמים לאנטיביוטיקה להירשם – דלקת אוזניים או ליתר דיוק דלקת באוזן התיכונה (Otitis Media) והצטברות נוזלים באוזניים.

הבשורה היא שיש דרכים הטבעיות להתמודדות יעילה, גם באמצעים ביתיים פשוטים, עם הבעיה המטרידה הזו עד כדי ביטול ניתוח כפתורים!

דלקת אוזניים – למה זה נפוץ כל כך בילדים ?

הסיבה ההמרכזית היא מבנה האוזן אצל ילדים. ישנה תעלה שמחברת בין האוזן התיכונה לאף (שתפקידה לנקז ולאזן לחצים) ובילדים היא אופקית יותר מאשר במבוגרים, מה שגורם לנוזלים להגיע מהאף (נזלת) לאוזן התיכונה ולהישאר שם. לפעמים ישנו גם שקד שלישי (אדנואיד) שלוחץ על התעלה וחוסם אותה ואז מקשה עוד יותר על הנוזלים להתנקז. הנוזלים משמשים מצע נוח להתפתחות וירוסים ו/או חיידקים הגורמים לדלקת ולכאב.

האם לרוץ לרופא ? האם לדרוש אנטיביוטיקה ?

לרופא אפשר ולפעמים כדאי ללכת (במיוחד כשיש חום גבוה והילד מאוד סובל) אבל מעניין לדעת שהמלצת משרד הבריאות, בדומה להמלצות בארצות רבות נוספות, היא לא לתת מיד אנטיביוטיקה אלא להמתין, וזאת בתלות בגיל הילד ובמצבו. בעולם הרפואה הגיעו למסקנה שבגלל השימוש הנרחב שנעשה באנטיביוטיקה לאורך השנים החיידקים מפתחים עמידות לתרופה ויש חשש שהאנטיביוטיקה הופכת לפחות אפקטיבית. בנוסף דלקת אוזניים יכולה להיות על רקע ויראלי כך שאנטיביוטיקה לא תעזור ממילא במצב זה.

ומה עם נוזלים באוזניים וירידה בשמיעה (אולי גם המליצו לכם על ניתוח כפתורים)?

יש ילדים שהבעיה המרכזית היא צבירת נוזלים, בלי דלקות אוזניים. הנוזלים גורמים לירידה בשמיעה ותסכול – הילד מתוסכל מכך שהוא לא שומע ויכול להיות חסר שקט. לפעמים מופיעות גם בעיות התנהגות.

יש רופאים הממליצים על ניתוח להחדרת צינורית לעור התוף (כפתור). זוהי פשוט צינורית ניקוז שמוחדרת על ידי ניקוב עור התוף ומנקזת את הנוזלים. במקרים רבים ניתן למנוע את הניתוח הזה, על ידי טיפולים בקליניקה ושינויים באורח החיים (בצורה מודרכת). כך שאם המליצו לכם על ניתוח, תמיד כדאי לפנות למטפל מנוסה בילדים כדי לשאול על פתרונות מונעי ניתוח.

איך רפואה סינית ויפנית לתינוקות וילדים עוזרת למצבים האלה?

כשיש דלקת חריפה באוזניים, הרפואה הסינית והיפנית יודעות לתת פתרון מיידי ויעיל לכך, ובהרבה מקרים למנוע מתן אנטיביוטיקה, ויש ילדים שלוקחים אנטיביוטיקה ברצף מפני שהדלקת חוזרת ונשנית.

במקרים של הצטברות נוזלים, הטיפולים מסייעים לניקוז הנוזלים ומחזקים את מערכת החיסון, שבאמצעות מערכת הלימפה מסייעת לניקוז וייבוש הנוזלים ובמקרים רבים כך נמנע ניתוח הכפתורים.

כיצד ניתן לעזור באמצעות הטיפול האפקטיבי והניסיון הרב שלנו לילד שלך? 
לשיחת ייעוץ ידידותית, סבלנית וקשובה לוחצים כאן וממלאים פרטים או מתקשרים: 077-5597145

טיפ להקלה על כאב אוזניים באמצעים ביתיים

שמן זית ושום, מצרכים בסיסיים שיש בכל בית, עוזרים להקל על הכאב באופן מיידי. הנה מה שעושים, וכדאי שהם יהיו מוכנים מראש למקרה הצורך:

חותכים שן שום לרבעים ומשרים אותה במשך 12 שעות לפחות ב-2 כפות שמן זית (כ-20-30 מ"ל). ניתן לשים את הכל בבקבוקון עם טפטפת ויש לכם טיפות אוזניים מוכנות למקרה הצורך. כדי להשתמש בהם הם זקוקות לחימום קל. הדרך הקלה ביותר היא לחמם על הגז כפית למספר שניות ואז לטפטף מספר טיפות על הכפית. השמן מתחמם מיד. לפני ההזלפה לאוזן יש לבדוק שהשמן לא חם. מזליפים לאוזן 2 טיפות ומיד סוגרים בצמר גפן. לרוב הפעולה הפשוטה הזו מביאה לרגיעה מיידית.

* אין להשתמש בטיפול זה אם יש חשש לניקוב בעור התוף (נוזלים שיוצאים החוצה מהאוזניים) או במקרים שהדלקת חוזרת ונשנית.

** אין האמור לעיל מהווה המלצה או התוויה רפואית