fbpx

צמד המילים המוכר "העיקר הבריאות" הוא אולי קלישאה, אבל להורים הוא הדבר הכי נכון שיש. כשהפכתי להורה ונפל האסימון, הבנתי שאין דבר שחשוב לי יותר מבריאותם של הילדים שלי ושאני אעשה הכל כדי לשמור עליה.

לצד הרפואה הקונוונציונלית ורופא הילדים כמובן, ישנו כיום מגוון גדול יותר מאי פעם של שיטות טיפול שמסייעות להשיג או לשפר את הדבר החשוב הזה, הבריאות של הילדים שלנו. אחת מהן היא הרפואה הסינית והיפנית לילדים.

 בעבר שימשתי מרכז תחום רפואה משלימה לילדים בבית החולים "אסף הרופא" ועבדתי לצד מומחים בנוירולוגיית ילדים שבמקרים רבים הם מפנים ילדים לטיפולים כחלק מתוכנית הטיפול שלהם.

 רפואה סינית ויפנית לילדים

הרפואה הסינית קיימת לפי ההערכות כ-5,000 שנה. מעניין לדעת שעוד הרבה לפני שחשבו במערב לחלק את הרפואה להתמחויות (לדוגמא: אורטופדיה, קרדיולוגיה, גניקולוגיה וכדומה), הסינים הבינו את השוני הניכר בין ילדים ומבוגרים ולכן פיתחו עבורם תחום נפרד: רפואה סינית לילדים שכוללים דיקור וצמחי מרפא לילדים.

הרפואה היפנית היא אחותה הצעירה (רק בת 1,700…) של זו הסינית. היפנים, שיודעים לשכלל ולפתח רעיונות טובים, פיתחו טיפולים יעילים למגוון בעיות בריאותיות המבוססים על עקרונות הרפואה הסינית. ברפואת ילדים הם נתנו את דעתם על כך שדיקור במחטים יכול לגרום לכאב ולפחד אצל ילדים, ועל כן פיתחו שיטת טיפול עדינה שאחד מהעקרונות הבסיסיים שלה הוא לא להכאיב או לגרום לפחד. השיטה – "שונישין", פותחה באוסקה, יפן באמצע המאה ה-17, ומאז זהו הטיפול ממנו נהנים ילדי יפן.

חשוב לציין שלמרות שמדובר ברפואה מסורתית בעלת וותק של אלפי שנים, הרפואה הסינית והיפנית ממשיכות להתפתח, להיחקר ולהתאים את עצמן לטיפול במחלות האופייניות לילדים גם כעת.

 מה ההבדל בין רפואה סינית ורפואה יפנית לילדים ?

 דיקור סיני לילדים

בטיפול הסיני המסורתי מוחדרות מחטים דקות למספר נקודות ומושארות שם בין שניות ספורות לדקות בודדות – תלוי בגילו של הילד ובמצבו הבריאותי. למרות שהטיפול יעיל, ישנה בעיה אחת מרכזית – מחט הדיקור. אומנם הדיקור בילדים עדין מאוד , אך לפעמים עצם הזכרת המילים מחט או דיקור יכולים לגרום לפחד וחרדה אצל ילדים ולחוסר שיתוף פעולה מצדם.

 שונישין – דיקור יפני לילדים

לא להכאיב ולא לגרום לפחד הם העקרונות הבסיסיים של שיטת השונישין ("מחטים לילדים" ביפנית). מפתחי השיטה, רופאים מהעיר אוסקה מאמצע המאה ה-17 היו ערים לעובדה שהדיקור הסיני המסורתי לילדים כרוך בהרבה מקרים בפחד וכאב, דבר שהילדים (וגם ההורים) מעדיפים כמובן להימנע ממנו. האתגר שעמד בפניהם, אם כן, היה ליצור טיפול יעיל ויחד עם זאת עדין וידידותי לילד, והם עמדו בו בכבוד כשפיתחו את השונישין – שיטה ייחודית בה משתמשים בכלי מתכת עדינים שתפקידם לגרות נקודות דיקור, ערוצי אנרגיה (מרידיאנים) ואזורים בגוף באופן חיצוני וללא שימוש במחט הרגילה שחודרת את העור. כך הושג טיפול שמצד אחד לא כואב ולא מפחיד ומצד שני יעילותו שווה ולעיתים אף עולה על הדיקור הסיני המסורתי.

 מה עושים בטיפול ?

הילד יושב על מיטת הטיפולים או על מזרון (עם אבא או אמא לידו), בוחר לעצמו צעצוע, ספר או משחק ומתחילים בטיפול.  המטפל, באמצעות הכלים העדינים, מטפל בבנקודות דיקור, ערוצי האנרגיה (מרידיאנים) ואזורים שונים בגוף. הילד מרגיש את הטיפול כדיגדוג, גירוד נעים או מעין ליטוף. חשוב לציין שהטיפול נעשה תוך כדי משחק או הקראת סיפור והילד חופשי לעשות כמעט כל מה שעולה על רוחו. כך, במקום טיפול שיכול היה להיות כרוך בבכי ופחד מהמחט, מתקבל טיפול שבעיני הילד הוא משחק מהנה יחד עם  בונוס של זמן האיכות , אחד על אחד, עם ההורה.

חיבור טוב בין הילד למטפל חיוני להצלחת הטיפול

אחד הדברים החשובים ביותר  להצלחת הטיפול הוא יצירת הקשר והחיבור  בין המטפל לילד ואת זה יוצרים בטיפולים הראשונים. כשהילד בוטח במטפל, הטיפול קל ויעיל הרבה יותר ולכך נדרש זמן וסבלנות, נסיון וגישה נכונה לילדים. חשובה באותה מידה היא אבחנה מדוייקת לפי יסודות הרפואה הסינית והיפנית, שאליה מגיעים באמצעות תשאול ובדיקה גופנית. כמובן שמידע מהרופא יכול גם לסייע.

 ואולי בכל זאת דיקור סיני מסורתי ?

השונישין הוא כלי טיפולי רב עוצמה בתינוקות בילדים. יחד עם זאת יש מצבים בהם ניתן להשתמש במחט רגילה. בתינוקות וילדים קטנים (לרוב מתחת לשנה וחצי), עדין ללא מודעות לעניין “הפחד מהמחט” ,אין בדרך כלל בעיה. הדיקור מתבצע במהירות ולרוב הם לא מרגישים בזה כלל. בילדים גדולים יותר, כאשר כבר יש מודעות ולעיתים פחד מהמחטים (דבר שלפעמים מגיע דווקא מההורים…) אני משתמש בדיקור בשני תנאים עיקריים: הילד אינו פוחד מכך ויש סיכוי סביר שהוא לא ירגיש בכך. בילדים שעדין מפחדים ואני רואה שהדיקור הכרחי, הפעולה מתבצעת באופן מוסווה והילד לא מרגיש בכך.

 מאיזה גיל אפשר לטפל ?

אפשר לטפל מגיל אפילו מגיל של מספר ימים. בגיל זה הטיפול הוא סופר-עדין וקצר יותר.

באיזה בעיות בריאותיות אפשר לטפל ?

  • מחלות חורף – שפעת, הצטננות, דלקת גרון, שיעול.
  • חיזוק מערכת החיסון.
  • מחלות דרכי הנשימה –  קוצר נשימה (אסטמה של ילדים), ברונכיטיס, ברונכיוליטיס, דלקת ריאות.
  • מחלות אוזניים – דלקות אוזניים, הצטברות נוזלים.
  • שקד שלישי (אדנואיד/פוליפ), שקדים מוגדלים.
  • כאבי ראש ומיגרנות
  • הפרעות שינה
  • חוסר שקט, בעיות התנהגות
  • בעיות גדילה והתפתחות
  • טיקים

 ** אין האמור לעיל מהווה המלצה או התוויה רפואית