fbpx
איך דאגה משפיעה על מערכת העיכול

מי לא מודאג מדי פעם? הרי בשנה ומשהו האחרונות יש הרבה סיבות טובות לדאגה…

אבל דאגה היא לא רק רגש לא נעים שהיינו רוצים פחות ממנו. על פי התפיסה המערכתית הוליסטית של הרפואה הסינית-יפנית, הגוף משפיע על הנפש שמשפיעה על גוף, ולכן רגשות משפיעים גם על המערכות הפנימיות בגוף.

Photo by Jordan Whitt on Unsplash

לפעמים זה מכה ישר בבטן

אם נתבונן לרגע על חיי היומיום שלנו שמלאים בתגובות רגשיות, נוכל לראות איך בצמוד לרגשות, הרבה פעמים עולות גם תחושות גופניות, והיום נדבר קצת על דאגה והקשר למערכת העיכול.

יש אנשים שכשהם מודאגים או לחוצים, ישר מרגישים את זה בבטן: כאב בטן, צורך לרוץ לשירותים או לחילופין, עצירות.

מה זה קורה? אחת התפיסות המרכזיות ברפואה הסינית-יפנית מבוססת על יחסי הגומלין בין מה שבפנים (האדם) למה שבחוץ (כל מה שמחוץ לאדם). אחד המודלים שמתארים את זה בצורה יפה הוא "5 היסודות" שמכיל את יסודות הקיום על פני כדור הארץ: עץ, אש, אדמה, מתכת, מים, את יחסי הגומלין ביניהם ובין האדם.

האדמה מודאגת

על פי התפיסה הזו, הרגש דאגה קשור ליסוד האדמה שמשויך גם לחלק מסוים במערכת העיכול. הנה דוגמה טובה לכך: בתקופה האחרונה האדמה רועדת לנו מתחת לרגליים. כולנו חווים הרבה שינויים בזמן קצר, היציבות מתערערת, אי אפשר לדעת מה יהיה מחר ו"רעידת אדמה" זו לא סתם קלישאה.

כשהאדמה רועדת אנחנו מודאגים באופן טבעי, וכשאנחנו מודאגים, מערכת העיכול עובדת פחות טוב ויכולה לגרום לתופעות שונות. למשל:

  • התיאבון משתנה: אצל חלק אין תיאבון ואצל חלק התיאבון מוגבר, אוכלים דברים פחות מזינים ויכולים גם להשמין.
  • היציאות יכולות להשתנות: יציאות רבות או עצירות.
  • רמת האנרגיה יכולה לרדת: מערכת העיכול היא ספק מרכזי של אנרגיה וכשאנחנו מודאגים ובמתח זה גם צורך הרבה אנרגיה, מה שגורם לעייפות.
  • מצב הרוח יורד: דאגה מרובה, לחץ ומתח, מורידים את מצב הרוח, וגם עייפות תורמות לכך.

מה אפשר לעשות כדי לחזק את האדמה ומערכת העיכול ולדאוג פחות?

קל לומר "אל תדאג, יהיה בסדר" ולמען האמת, כשאני שומע את המשפט הזה אני יותר מודאג…אבל יש כמה דברים שאפשר לעשות, גם עם הילדים:

  • להיות מודעים למצב: לא להדחיק ולא לטאטא מתחת לשטיח, כי זה מצב שיכול להצטבר וסיר הלחץ יכול לפעמים להתפוצץ. המודעות למצב, שלכם ההורים ושל הילדים היא הצעד הראשון.
  • לזהות סימנים: שינוי בתיאבון, ביציאות, במצב הרוח, באנרגיה, כל אלה יכולים להעיד על חולשת יסוד האדמה שיכול לנבוע כאמור ממתח ודאגה מוגברים.
  • לעצור לרגע את המירוץ: כשמרגישים מתוחים ודואגים, פשוט עוצרים לדקה, יושבים ונושמים עמוק (יש פוסטים על תרגילי נשימה כאן בבלוג). לפעמים אפילו דקה של עצירה נותן הרבה אויר להמשך.
  • לטפל: אם הדבר מתמשך תקופה ואתם מרגישים שאתם או הילדים לא יוצאים מהלופ, פנו לטיפול. יש מגוון טיפולים (גם ביתיים) שיכולים לעזור.

הרבה נמצא בידיים שלנו

להיות מודאגים ובמתח זו לא גזירות גורל, חלק גדול מהפתרונות נמצא בידיים שלנו, כן, למרות שהאדמה רועדת שם בחוץ ואנחנו לא יודעים מה יהיה מחר. הגוף מחובר לנפש בצורה הדוקה ומצבים נפשיים-רגשיים משפיעים מאוד על תפקוד פיזי, והיום נגענו בקשר של דאגה-מתח למערכת העיכול ולמצב הרוח הכללי.

חלק גדול מהפתרון נמצא בשינוי הרגלים. ההתחלה של זה היא בלהיות מודעים, לעצור, לנשום, לאכול יותר מאוזן, לישון טוב יותר. אפשר לעשות את זה לבד ואם קשה או מורכב מדי, להיעזר במטפלים מנוסים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם? שתפו גם אחרים!