fbpx
טיסה עם תינוק, סיוט או חוויה?

מאת: נועם גונן, ליווי התפתחותי ואבחון מוטורי בילדים

אז החופש הגדול מאחורינו ואנחנו מתקרבים בצעדי ענק לתקופת החגים. והמשמעות: חופש, לפעמים גם בחו"ל.

בשביל הורים לתינוקות רק המחשבה על טיסה יכולה להציף בזיעה קרה. כולם זוכרים את הילד הוא שישב לידכם פעם שעות ובכה ללא הפסקה. אז נכון, טיסה היא לא דבר קל, מהסיבה הברורה שהתינוק נמצא במקום לא מוכר, ובלי יכולת לזוז. פשוט תחשבו על עצמכם בטיסה הראשונה בחייכם ותכפילו במאה.

מצד שני, אין שום סיבה לוותר על החופש המשפחתי או לחילופין להתחיל אותו מרוטי עצבים. והכי חשוב לקחת את זה באיזי ,ולא להילחץ. התינוק מתרגל לשינויים מהר יותר מאתנו. ברגע שאנחנו לידו ומספקים לו את כל הצרכים שלו הוא מאושר.

הנה כמה כללי זהב שיסייעו לכם ולתינוק לטיסה נעימה:

 • מאד חשוב שהתינוק יהיה בתנועה לאורך הטיסה ולכן מומלץ להוציא אותו כמה פעמים ולטייל במטוס. בזמן הזה ניתן להחזיק אותו בכמה מנחים שונים. בטן לבטן, גב לבטן ותוך כך לעשות מעגלים קטנים עם האגן שלנו, תנועה שמרגיעה את התינוק ונותנת לו תחושה שמזכירה את התנודות ברחם.
 • לשיר לו לדבר איתו להסביר לו כל דבר ודבר במטוס, גם אם זה נראה לנו הכי מצחיק ולא מתאים. התינוק קולט הכל גם אם הוא לא מבין את התוכן.

כמה סוגי מגע שיהיו נעימים לתינוק כשהוא שוכב בעריסה של המטוס, וגם יהוו סוג של משחק בשביל להעביר לו את הזמן:

 • להרגעה: נבצע תפיחות קלות על גוף התינוק כאשר כף היד שלנו פתוחה כמו חצי קערה, לאורך כל גופו, מלמעלה למטה.
 • נתחיל עם הרגליים: ניגע בהן במגע עמוק, שהוא מגע אסרטיבי ונעים אך עם זאת מאד ברור ונותן ביטחון. נעבור לכף הרגל ונעשה בעדינות את התנועות פלקס ופוינט שבאות מעולם הבלט. משם נעבור  לכיפוף רגל אחת ויישור השנייה והחלפה בין הצדדים.
 • נעבור לתנועת קירוב רגליי התינוק לידיים ע”י ערסול הרגליים וביצוע תפיחות קלות באגן, תנועה שהתינוקות מאד אוהבים כי היא גם משחררת את הגב וגם מאריכה אותו.
 • נעבור לידיים: נבצע הצלבות בידיים חיבוק הגוף כלפי פנים ופתיחת הידיים עד כדי יישור הזרועות החוצה ואז נבצע גם החלפת הידיים לסירוגין פעם זרוע שמאל למעלה והשנייה למטה ונחליף ידיים.
 • נגיש לו חפץ קל לאחיזה, שיכול להיות כדור עם חורים גדולים, בובה מרשרשת, ספוג. הרעיון בבחירת צעצוע לתינוקות קטנים היא שהם יהיו ללא משקל ,שיהיה להן צליל כל שהוא ושהם יהיו נוחים לאחיזה. לכן לא כדאי להוציא הרבה כסף על צעצועים בגיל הזה כי בדרך כלל מה שיעניין אותם זו כוס חד פעמית, מגבונים לחים או כל חפץ שלכם שאתם ממש צריכים כמו משקפי שמש ומפתחות  🙂
 • נבצע משחקי הצלבה: הצלבות ידיים, להגיש לו צעצוע מהצד בזמן שמחזיקים לו יד אחת כדי שיגיש את היד הנגדית.
 • נשאיר את התינוק לשכב גם על הצד, כדי שילמד גם את המנח החשוב הזה, אפשר להניח לו יד על הירך כדי לתת לו יותר ביטחון ונינוחות.
 • משחקים בשכיבה על הבטן: לתופף לו לאורך כל הגב כמו שעשינו על הבטן. ולגעת במגע עמוק.
 • לגעת לו בצדדים כדי לגרום לו קצת להעביר משקל כשהוא על הבטן
 • להגיש לו צעצועים טיפה יותר מרחוק כדי לגרום לו להרים יד אחת ולשחק עם הצעצוע.

 כפי שראיתם, יש כך כך הרבה דברים שאפשר לעשות בטיסה. אתם מוזמנים להדפיס את הדף, לקחת אותו איתכם ופשוט לבחור בכמה.

ועכשיו מה שנותר לעשות הוא להיכנס לאינטרנט ולהזמין טיסה  🙂

בהצלחה!

נועם גונן, ליווי התפתחותי ואבחון מוטורי בילדים. אתר: http://www.noambaby.co.il/

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם? שתפו גם אחרים!